Wydarzenia

Relacja ze spływu kajakowego Służb Mundurowych

Data publikacji 04.08.2014

W dniu 05.07.2014r Region IPA Terespol, zorganizował VI SPŁYW KAJAKOWY SŁUŻB MUNDUROWYCH.

Po przybyciu wszystkich uczestników nad rzekę Bug w m. Janów Podlaski miejsce rozpoczęcia spływu nastąpiło serdeczne przywitanie przez organizatorów imprezy. Ponadto został udzielony instruktaż odnośnie uprawiania turystyki na wodach granicznych. Następnie nasz kolega - instruktor i ratownik Ryszard Sowa, który czuwał nad naszym bezpieczeństwem przez cały spływ, przedstawił zasady bezpiecznego i prawidłowego zachowania się na wodzie. Po części organizacyjnej  wszyscy zwodowali kajaki.

Z zapałem wyruszyliśmy na trasę spływu. Przez cały czas dopisywała piękna pogoda, więc można było „strzaskać się na mahoń” i nagrzać się  w  promykach słońca.

Płynięcie rzeką Bug dla niektórych było wielkim wysiłkiem z uwagi na fakt, iż rzeka ta jest bardzo szeroka z bardzo dużym nurtem . Dlatego też pokonanie tej rzeki można porównać do warunków ekstremalnych. Rzeka Bug i okolice to piękność flory i fauny. Występuje tu przepiękny Rezerwat Przyrody Łęg Dębowy w którym zaobserwować można wiele gatunków zwierząt roślin oraz ptactwa np. czarnego bociana. Teren rezerwatu porastają potężne 150-letnie dęby szypułkowe.

Po kilku godzinach dopłynęliśmy do kościółka stanowiącego atrakcję turystyczną tutejszego regionu, który wzbudził w nas zachwyt i podziw.  W 1595 r. znajdowała się tu świątynia unicka. W 1648 r. wieś spustoszyli kozacy Bohdana Chmielnickiego, a unickiego księcia księdza dotkliwie pobili i obrabowali. Na początku XVII w. wzniesiono tu niewielki drewniany kościółek unicki pod wezwaniem Św. Barbary. W 1827 we wsi znajdowało się 39 obiektów mieszkalnych i 389 mieszkańców. W XIV w. Gnojno wchodziło w skład dóbr w Konstantynowie. W 1812 r. przez rzekę Bug przeprawiał się Napoleon ciągnący na czele wojska w stronę Moskwy. W styczniu 1863 r. doszło do bitwy pomiędzy oddziałem powstańczym Romana Rogińskiego który został osaczony przez kozaków pod dowództwem I. Nostitza. W 1875 r. wieś zrusyfikowało, dawny drewniany kościółek unicki przeznaczono na kaplicę cmentarną. W 1875 r. zaborca rosyjski wybudował murowaną cerkiew istniejącą po dzień dzisiejszy. W zakolu rzeki Bug, u stóp wysokiego brzegu znajdował się w II poł XIX  w. port rzeczny, skąd berlinkami spławiano zboże do Gdańska. W okresie międzywojennym przebywał tu słynny aktor Wacław Kowalski znany z takich filmów jak „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, czy serialu telewizyjnego „Dom”. Kręcono tu także zdjęcia do filmu „Nad Niemnem”.

Finałem spływu była meta w Serpelicach u pana Bogusława Nowikowskiego w ośrodku szkoleniowo -wypoczynkowym „AS” z ciepłą kolacją, muzyką i odpoczynkiem. Po wspaniałej zabawie żal było się pożegnać, ale mamy nadzieję, że spotkamy się już niebawem. Do zobaczenia.

 

Autorzy:

Zdjęcia: Andrzej Kurzępa, Dariusz Skowronek IPA Region Terespol

Opracowanie i tekst: Wojciech Bandachowski IPA Region Terespol

Powrót na górę strony