Szlakiem Polskich Granic (Aktualizacja)
W dniu 6 czerwca 2015 w Kłodzku po rocznej przerwie spotkali się uczestnicy ubiegłorocznej edycji rajdu oraz nowy członek zespołu kol. Robert. Tutaj zakończyliśmy edycję 2014 i tutaj rozpoczynamy obecną. Czas w większości minął na przygotowaniach do startu, ale wykorzystaliśmy go również do zwiedzenia naprawdę pięknego miasta i górującej nad nim twierdzy.
Piękne budynki pamiętające czasy panowania austriackiego i pruskiego rozlokowane u podnóża architektury wojennej - to wspomnienia wielkiego rozwoju i jednocześnie bardzo niespokojnego okresu w dziejach tych ziem.
07-06-2015 - dzień pierwszy.
Trasa krótka: Kłodzko, Lądek Zdrój, Travna, Brenartice, Vidnava, Głuchołazy, Prudnik (ok. 91 km), ale "lekko pofalowana" - sporo szybkich zjazdów i ciągnących się podjazdów. Podziwianie wspaniałych widoków po stronie polskiej i czeskiej granicy zakłócały tylko zgrzytania w przekładniach przerzutek i posapywania uczestników. Słoneczko jak na zamówienie prawie nas nie opuszczało, a z powodu preferowanego środka transportu do picia pozostawała przede wszystkim woda.
08-06-2015 - dzień drugi.
Trasa: Prudnik, Trzebinia, Osoblaha, Głubczyce, Kietrz, Pietrowice Wielkie, Racibórz (ok. 71 km). Dzień spędzony pod hasłem "spotkania ze środowiskami lokalnymi".
Pierwsze miało miejsce w Centrum społeczno-lokalnym w Pietrowicach Wielkich, gminie przyjaznej rowerzystom. W miłej atmosferze przedstawiciele w osobach Pana wójta Andrzeja WAWRZYNKA, Pani Marzeny KOPCZEWSKIEJ oraz Pana Adama WAJDY zaprezentowali nam osiągnięcia i plany tej niewielkiej gminy (naprawdę imponujące). Wizytę można podsumować dwoma słowami: otwartość i gościnność, oraz szczerze zachęcić do odwiedzenia tych wspaniałych miejsc i ludzi.
Kolejne spotkanie, zgodnie z założeniami rajdu, miało miejsce na terenie Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Przyjęci zostaliśmy przez Zastępcę Komendanta, Pana ppłk. SG Wojciech STODOLNIK , który zapoznał nas ze specyfiką oddziału, oprowadził nas po jego terenie oraz izbie pamięci. Kiedy zaczynaliśmy pierwszą edycję tego rajdu obszar obecnie ochraniany przez tą jednostkę pilnowali funkcjonariusze trzech oddziałów (z siedzibami w: Kłodzku, Raciborzu i Nowym Sączu).
09-06-2015 - dzień trzeci.
Trasa: Racibórz, Lubomia, Gorzyce, Godów, Zebrzydowice, Próchna, Drogomyśl, Wisła (ok. 98 km).
Piękne widoki i mili ludzie. Będącym w okolicy Gołkowic w południe proponuję … zwolnić, odprężyć się i posłuchać melodii „Anioł Pański” wygrywanej przez dzwony tamtejszego kościoła.
W Drogomyślu mieliśmy krótki odpoczynek u Pani Beaty , siostry jednego z uczestników rajdu – przyjęła nas bardzo gościnnie. Stamtąd do samiutkiej Wisły dojechaliśmy ścieżkami prowadzącymi po brzegach rzeki (prawie na całym odcinku jest to utwardzona nawierzchnia, w miarę równa). Kilku kolegów zdecydowało się jednak na inną trasę i zamiast Drogomyśla odwiedzili Cieszyn.
Autorzy:
tekst:DariuszŻmijski.
zdjęcia: Leszek Lalak